09 grudnia 2018
Niektórzy kandydaci mogą więc odnieść wrażenie, że tego typu pytania są zupełnie nie na miejscu, a rekrutujący niespecjalnie kompetentny. Tu warto jednak pochylić się nad opisem stanowiska. Jeśli specyfika danej funkcji wymaga kreatywności, czy umiejętności argumentowania lub rozwiniętych zdolności komunikacyjnych, to przytoczone przykłady pytań świetnie pomagają poznać te cechy. Nie są to pytania, na które istnieje jedna, prawidłowa odpowiedź. Liczy się sposób myślenia, zdolności komunikacyjne i umiejętność prawidłowego argumentowania swoich opinii.
Statystyki pokazują, że ponad połowa kandydatów przychodzi na spotkanie rekrutacyjne nieprzygotowana. Takie podejście z góry bardzo istotnie obniża ich szanse na otrzymanie oferty pracy. W jaki sposób prawidłowo przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
- Sprawdź wymagania zapisane w ogłoszeniu – na podstawie informacji o stanowisku, o które się ubiegasz możesz przewidzieć, jakie pytania zostaną Tobie zadane.
- Przeanalizuj informacje zawarte w CV – Twój życiorys jest dla rekrutera podstawowym źródłem informacji o Tobie i to o wiadomości, które w nim zawarłeś będziesz pytany
- Przygotuj informacje o firmie, w której szukasz pracy – Twoja orientacja w zakresie firmy i branży podkreśli Twoje zaangażowanie i zainteresowanie stanowiskiem i organizacją, do której chcesz dołączyć
- Zabierz dokumenty i notatnik – Podczas rozmowy możesz zostać poproszony o dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia, miejsca zatrudnienia i uprawnienia. W dobrym guście jest przygotowanie wydrukowanego CV oraz notatnika i sprawnego długopisu – dzięki temu będziesz mógł wynotować ważne dla Ciebie informacje podczas spotkania.
Wyciągnąć notatnik na rozmowie, serio? Czy rekruter nie poczuje się przypadkiem, jakby sam był przesłuchiwany?
My nie czujemy się jakbyśmy byli przesłuchiwani, co więcej bardzo doceniamy takie przygotowanie. Myślę, że notatnik to naprawdę bardzo użyteczne narzędzie, można mieć zapisane w nim pytania, które chce się zadać rekruterowi, zanotować ważne informacje o firmie (strukturę, ilość klientów, sposób raportowania). Pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna jest sytuacją stresową, a pod wpływem stresu łatwo jest zapomnieć o niektórych istotnych informacjach. Zachęcamy do wypróbowania notatnika na kolejnej rozmowie o pracę. Pozdrawiamy!